Штрафи за булінг — думка юристів

Штрафи за булінг — думка юристів

Незважаючи на те, що тільки останнім часом про булінг почали багато говорити, він не є новою проблемою. Статистика свідчить, що в усьому світі цькуванню піддається 150 млн дітей. Це кожна друга дитина у віці 13-15 років.

Одне слово "булінг" приховує у собі не одну сотню психологічних проблем, а іноді й зламаних життів. Інформація від ЮНІСЕФ щодо масштабів поширення цього явища вражає. Згідно зі звітом фонду, в 2017 з цькуванням в школі зіткнулися близько 24% дітей. І це тільки офіційні дані. Майже половина (40%) потерпілих не розповідають про випадки булінгу вчителям або батькам.

Міносвіти України підтверджує ці дані, додаючи, що протягом 2017 року до вітчизняних психологів надійшло понад 100 000 звернень з приводу булінгу. То ж можна забути про поодинокі випадки, очевидно, що процес є системним і актуальним не лише для України — проблема відома та поширена у всіх країнах світу. До випадків булінгу відносять і психологічне цькування, і побиття дітей, і агресію з боку вчителів - виявляється, булінгом займаються не лише школярі. Як приклад можна навести історію про 13-річну ученицю з Маріуполя. Вона пофарбувала волосся в малиновий колір, через що весь колектив педагогів, включаючи керівництво школи почали на неї психологічно тиснути.

Однак, спостерігаються і позитивні зміни — схоже ситуацію вдалося зрушити з мертвої точки. У нашому парламенті почали говорити про булінг. Так, в жовтні був прийнятий законопроект No8584, націлений на боротьбу з шкільною травлею. Тепер має з'явитися система штрафів, причому як для самих агресорів, так і для батьків, а також педагогів, які ігнорували випадки цькування.

Після реалізації Законопроекту, до КУАП (Кодексу України про адміністративні правопорушення) буде внесено певні зміни. Його доповнять статтею 173-4, в якій йдеться про наслідки за участь у булінгу або приховуванні його випадків.

Передбачаються штрафи 340-3400 грн для батьків агресорів, самих порушників, якщо їм вже виповнилося 16 років, або вчителів.

Хоча сама ініціатива є, безсумнівно, правильною, до неї одразу виникає багато питань. Тому ми звернулися до юристів, щоб взнати, наскільки ця ідея виявиться ефективною в Україні, чи вдасться притягнути винних до відповідальності, і наскільки легко довести проблему цькування в суді.

Володимир Данілін, юрист юридично-консалтингової компанії "Де-Юре" надав наступний коментар:

“Наразі складно передбачити, якими будуть наслідки. Але можна порівняти його з вже впровадженими законами, націленими на посилення відповідальності, і тоді популізм стає очевидним. Просто проаналізуйте ефект від того, що посилили відповідальність для водіїв, перебуваючих в стані сп'яніння. Статистика показує, що очікуваної динаміки немає, водії продовжують керувати авто у стані алкогольного сп'яніння.

Варто зауважити і про те, що покарання для агресора недостатньо, щоб відновити моральні збитки. Деяким дітям доводиться протягом всього життя поновлювати психологічний та моральний стан, відновлювати свою репутацію. Звісно, випадки булінгу перестануть бути настільки агресивними, але загалом ситуація залишиться такою ж самою”.

До відповідальності будуть притягати й педагогів. Вчителі та зокрема класний керівник мають стежити за ситуацією в класі, розмовляти з учнями та батьками, намагатись налагодити стосунки між школярами.

В цілому, юристи достатньо скептично ставляться до такої ініціативи, і не вірять в ефективність введення системи штрафів.